Czechy Wschodnie
Miasteczko z ładnym rynkiem. Miasto rodzinne Oskara Schindlera. Ma muzeum esperanto w budynku dawnej największej biblioteki niemieckojęzycznej w Morawach.
Litomyśl
Tutejszy pałac należy do wyjątkowych budowli renesansowych, głównie ze względu na sgraffito kopertowe i figuralne na fasadach i szczytach. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po Ogrodach Klasztornych w pobliżu klasztoru pijarów. Najwyraźniejszą postacią miasta pozostaje kompozytor Bedřich Smetana. Jego imię nosi jeden z placów miejskich, budynek teatru i najsłynniejszy festiwal muzyki klasycznej. Litomyšl Smetany, drugi najstarszy festiwal muzyczny w Czechach, należy do największych cyklicznych festiwali muzyki klasycznej.
Chrudim – dla takich ryneczków jeździmy po Czechach.
Kutna Hora
miasto srebra. Jej bogactwa w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju Królestwa Czeskiego. Centrum miasta ze względu na swe historyczne znaczenie i wspaniałą architekturę zostało w roku 1995 wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Urocze!
funkcjonalna architektura Josefa Gočára, Biała Wieża i katedra św. Ducha z dzwonnicą.
Pardubice
Rynek – plac Perštýnské náměstí, otoczony renesansowymi kamienicami. Miasto słynnych wyścigów konnych Wielka Pardubicka. Zamek Pardubice jest uważany za całkowicie wyjątkowy, zarówno pod względem planu, na którym został zbudowany, jak i formy architektonicznej. Leży w samym sercu miasta strzeżony przez potężne mury obronne.
Szumperk – „piękna góra”, miasteczko w sam raz na poranną kawę.
Bruntal – należy już do Śląska. I ma pałac zakonu krzyżackiego.
Opawa nieformalna stolica Śląska Czeskiego.